Kiedy nie stosować plastrów na odciski?

Choć plastry na odciski są w miarę bezpiecznym wyrobem medycznym, to jednak w niektórych przypadkach nie powinno się ich stosować. Przed ich zakupem w aptece, warto więc sprawdzić, czy stosowanie ich będzie dla pacjenta bezpieczne, czy też nie do końca.

Cukrzyca
Wprawdzie stan cukrzycy automatycznie nie zabrania stosowania plastrów na odciski, jednak warto pamiętać o tym, że i diabetyków stosowanie ich wymaga dokładnej konsultacji z lekarzem. Odciski są u cukrzyków bardzo częstym powodem powstawania tak zwanej stopy cukrzycowej. Jeśli leczenie schorzenia ograniczy się więc tylko do samych plastrów, z biegiem czasu może to doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Problemy z krążeniem
Stosowanie plastrów na odciski w stanach poważnych problemów z krążeniem również warto skonsultować z lekarzem. W obrębie stopy znajduje się mnóstwo obwodowych naczyń krwionośnych, które w przypadku dodatkowego ucisku mogą przestać poprawnie funkcjonować. W ekstremalnych sytuacjach może to doprowadzić nawet do miejscowej martwicy tkanek wchodzących w skład stopy.

Ciąża i karmienie piersią
Plastrów na odciski nie powinno się stosować również w trakcie trwania ciąży, lub też bezpośrednio po niej – podczas karmienia. Niektóre substancje wchodzące w skład plastrów mogą przenikać do organizmu matki a w konsekwencji – również do organizmu dziecka. Co więcej, ciąża i okres karmienia to czas specyficzny dla kobiety. Występowanie w jego obrębie niektórych zjawisk może doprowadzić do poważnych problemów w przypadku korzystania z plastrów na odciski.

W przypadku wyżej wymienionych problemów, można zamiennie stosować kąpiele stóp w ciepłej wodzie.