Co warto wiedzieć o preparatach na kleszcze?

Preparat na kleszcze to środek odstraszający lub zwalczający kleszcze, owady przenoszące groźne dla zdrowia człowieka choroby np. boreliozę. Co warto na ich temat wiedzieć?

Niektóre preparaty na kleszcze zawierają DEET. To składnik bardzo skuteczny, a przy tym całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Jego rolą jest blokowanie receptorów kleszczy na czas około 4 godzin. Jednak nie zawierają go środki przeznaczone dla dzieci. W tym przypadku wykorzystywane są bowiem jedynie substancje pochodzenia roślinnego. Preparaty na kleszcze są koniecznością przede wszystkim w przypadku turystów, wędkarzy, grzybiarzy, leśników czy innych osób spędzających swój wolny czas na świeżym powietrzu. Poza tym warto je stosować też w odniesieniu do zwierząt, dla których kleszcze również mogą być bardzo groźne.

Obecnie wybór preparatów na kleszcze na rynku jest bardzo szeroki. Mogą mieć one formę żeli, kremów, aerozoli, maści, a w przypadku czworonogów również szczepionek czy specjalnych obroży. Większość z nich bez problemu można zakupić w supermarkecie czy aptece. Z kolei środki dla zwierząt znaleźć można w sklepach zoologicznych czy gabinetach weterynaryjnych. Zdecydowanie najwygodniejsze w użytkowaniu są spraye, którymi wystarczy się spryskać przed wyjściem na spacer.

Z drugiej strony niestety ich zapach odstraszający kleszcze dość szybko wietrzeje. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydają się być maści i żele. Nimi z kolei smaruje się części ciała najbardziej narażone na ugryzienie np. kark czy nogi i kolana. Są one całkiem bezwonne dla człowieka i nie brudzą ubrań. Jednocześnie skutecznie odstraszają owady.