Charakterystyka mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane polecane jest mamom, które z jakichś powodów nie mogą karmić dziecka piersią. Karmienie naturalne polecane jest przez WHO co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy życia malucha, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście producenci oferują tak wiele rodzajów mlek modyfikowanych, że z pewnością każda mama i maluch znajdą takie, które najbardziej im odpowiada.

Wyróżniamy trzy rodzaje mleka modyfikowanego. Melko początkowe podaje się maluchom od pierwszego do co najmniej czwartego miesiąca życia, jednak coraz częściej zaleca się stosowanie go przez pierwsze pół roku. Kolejnym rodzajem mleka jest mleko następne, na przykład Bebiko 2, zazwyczaj podawane maluchom aż do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Później przechodzą one na mleko typu junior, które dziecko może pić aż do wieku trzech lat.

Producenci oferują wiele urozmaiceń smakowych mlek modyfikowanych – te do picia po dwunastym miesiącu życia występują w różnych wariantach smakowych. Mleka następne bywają wzbogacane o kleik ryżowy, który ma za zadanie jeszcze lepsze zaspokojenie apetytu dziecka

Dzieci z alergiami czy problemami trawiennymi potrzebują specjalnego żywienia. W ich przypadku może być konieczne zastosowanie mleka przepisanego przez lekarza.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które mleko modyfikowane będzie najlepsze dla malucha. Jego wybór powinien być uzależniony od stanu zdrowia malucha, jego preferencji smakowych lub ostatecznie – konsultacji z lekarzem.

Z pewnością młodym rodzicom nie jest łatwo rozeznać się w gąszczu rodzajów sztucznych mlek, czasem trzeba spróbować kilku rodzajów, by trafić na to właściwe.